Som reporteres i reporters digitals!
“Som reporteres i reporters digitals!”
Objectius d’aprenentatge:
-
Aprendre a crear continguts digitals senzills (vídeo, presentació, mural digital).
-
Cercar, seleccionar informació rellevant i comprendre-la.
-
Fer ús de plataformes col·laboratives (Canva) per comunicar-se i compartir idees.
Descripció del recurs:
Tipus de recurs:
Situació d’aprenentatge digital i col·laborativa basada en la creació d’un reportatge digital sobre “Els nostres racons preferits del col·le”.
Alumnat destinatari:
Alumnes de 9 anys (3r de Primària). A l’aula hi ha:
-
Un alumne nouvingut d’Ucraïna (amb coneixements limitats de la llengua).
-
Dos alumnes amb trastorn del llenguatge (moderats): dificultats d’expressió i comprensió.
-
Un alumne amb TEA grau 2, amb llenguatge, però dificultats en la interacció social i flexibilitat.
Àrea de coneixement:
Competència digital, llengua (valencià/castellà), i coneixement del medi.
Desenvolupament de l’activitat:
-
Fase 1: Pluja d’idees i selecció de tema
-
Treball en xicotets grups heterogenis (assignats pel docent per garantir inclusió).
-
Dinàmiques visuals i pictogrames per afavorir la comprensió.
-
Es fa servir una rúbrica visual per ajudar-los a triar què mostrar del col·le.
-
-
Fase 2: Recerca d’informació i preparació
-
Utilització de tablets/ordinadors amb accés guiat a cercadors infantils (com Kiddle).
-
Es proporcionen models de preguntes clares i visuals per ajudar a filtrar informació.
-
S’utilitzen pictogrames i suport visual per als alumnes amb trastorn del llenguatge.
-
L’alumne ucraïnès pot treballar en parella amb un company “tutor” i usar traductor digital.
-
-
Fase 3: Creació del contingut digital
-
Els grups creen un vídeo curt, presentació digital (amb Canva).
-
El TEA pot participar gravant àudio, seleccionant imatges o amb suport visual clar.
-
Es fomenta que cada membre tinga un rol (ex: narrador, fotògraf, redactor...), adaptat a les seues capacitats.
-
-
Fase 4: Compartició i comunicació
-
Mostren el resultat en una exposició digital col·laborativa.
-
Es fa una ronda de feedback positiu guiat, amb emoticones o frases senzilles.
-
L’alumnat pot escriure o gravar comentaris en àudio.
-
Inclusió i accessibilitat:
-
Materials multimodals: vídeos, pictogrames, text, àudio.
-
Ús de lectura fàcil, llenguatge senzill i visual.
-
Aplicacions intuïtives i accessibles.
-
Adaptació del temps i suports visuals per als alumnes amb NESE.
-
Participació activa de tot l’alumnat amb estratègies cooperatives.
Llicència de compartició:
Aquest recurs es compartirà amb llicència Creative Commons BY-NC-SA:
Reconeixement – No Comercial – Compartir Igual
Permet copiar, distribuir, mostrar i utilitzar el recurs amb finalitats educatives no comercials, sempre que es reconega l’autoria i es compartisca amb la mateixa llicència.


